Мають місце варіанти поділу (виділення) спадкового майна між спадкоємцями за законом:
- Шляхом укладення договору про зміну розміру частки у спадщині (спадкоємці змінюють розмір спадкових часток: наприклад, замість 1/3 домовляються змінити на 2/3);
- Шляхом укладення договору про розподіл спадщини (Спадкоємці визначають конкретне майно, яке може відповідати їхнім часткам у спадщині: наприклад, один спадкоємець успадковує квартиру, інший житловий будинок).
* ці договори розглядаються як окремі юридичні дії.
З зазначених договорів найчастіше застосовується Договір про розподіл спадщини.
Договір про розподіл спадщини може бути укладений як до отримання Свідоцтва про право на спадщину (але не раніше ніж за шість місяців після смерті спадкодавця), так і після його отримання.
У першому випадку після укладення договору про розподіл спадщини спадкоємці отримують Свідоцтва про право на спадщину, при цьому договір спадкоємцям не видається, він залишається у спадковій справі.
В іншому випадку всі спадкоємці спочатку отримують Свідоцтва про право на спадщину, а потім укладають договір про розподіл майна.
Розділ майна також можливий у випадках успадкування кількома особами за заповітом, у якому спадщина розподілена між кількома спадкоємцями у частковому вираженні (наприклад, по 1/3 частці кожному).
Однак не може бути укладено договір про розподіл спадщини згідно із заповітом, в якому заповідач конкретизував розподіл свого майна між тим чи іншим спадкоємцем, і кожен спадкоємець за заповітом стає власником конкретної, зазначеної у заповіті речі (наприклад, одному – квартира, іншому – будинок).
Предметом договору розподіл спадщини може бути як усе спадкове майно так і його частина.
Як правило, поділ спадщини відбувається спадкоємцями відповідно з часткою у спадковій масі, що належить їм за законом або заповітом, тобто при поділі спадкоємець отримує майно, що дорівнює вартості його спадкової частини. Але за згодою спадкоємців поділ спадщини може бути проведений і не відповідно до спадкових частин, оскільки згідно із законом дозволено поділ спільної власності не відповідно до частин її учасників. У цьому випадку спадкоємець, частка якого зменшена згідно з договором про поділ спадщини, має право на отримання грошової компенсації у зв’язку з нерівноцінністю поділу. Розмір такої компенсації визначається за домовленістю сторін та відображається у змісті договору. Крім того, договір про розподіл спадщини може містити положення про те, хто із спадкоємців погашає борги спадкодавця, виконує заповідальну відмову тощо.
У випадках укладення договорів про розподіл спадщини з виплатою грошової компенсації, нотаріусами обов’язково враховується факт знаходження спадкоємця, який сплачує таку компенсацію, у шлюбі, оскільки кошти, що використовуються як доплата, можуть належати до спільного майна подружжя. За цих обставин договір може бути здійснений лише за умови нотаріально посвідченого згоди другого з подружжя такого спадкоємця і, як наслідок, є основою виникнення права спільної сумісної власності подружжя за результатом укладення такої угоди.