icon
Етапи прийняття спадщини

Київський міський нотаріальний округ

Процедура прийняття спадщини складається з кількох етапів – від усвідомлення того, що ви стали спадкоємцем і тепер потрібно або отримати спадок або відмовитись від нього. Ми розділили всі дії на низку логічних етапів.

1. Визначення вартості та доцільності спадкування

Для отримання спадщини, як мінімум, необхідно, щоб сама спадщина була визначена:

  • хто і коли з родичів та близьких помер;
  • який розмір, склад та вартість спадщини;
  • чи є в наявності заповіт;
  • який склад спадкоємців тощо.

Відповівши на ці питання аналізуємо наслідки прийняття або відмови від спадщини.

Наприклад, ви можете стати спадкоємцем будинку в селі де доживають свій вік декілька пенсіонерів і скоріш за все будинок у цьому селі неможливо буде продати. У цьому випадку витрати грошей і часу на оформлення спадщини можуть не окупитися, тому можливо доцільніше буде відмовитися від спадщини.

Треба враховувати що ви не можете прийняти одну і відмовитися від іншої частини спадщини.

Приклад з нашої практики, спадкодавець за життя взяв кредит, але помер не розрахувавшись за нього.
Під час аналізу спадквого майна ми виявили що сукупна сума кредиту та пені яка була нарахована банком за несплачений кредит перевищувала суму за яку можна було продати квартиру. Було вирішено написати заяву про відмову від спадщини.

Зверніть увагу, що у випадку автоматичного прийняття спадщини, при відсутності заяви про відмову від спадщини, ви автоматично успадкуєте і зобов’язання (борги) померлого, які потрібно буде виплачувати вам.

Якщо ви вирішили, що отримання спадку має доцільність – переходьте до наступного етапу.

2. Подання заяви про прийняття спадщини

Не відкладайте «на потім» подання заяви.
Краще це робити у перші дні/тижні. Той, хто перший подасть заяву, той і стане «головним спадкоємцем» і не в плані пріоритетності отримання спадщини, а тому, що інші спадкоємці вже не зможуть прийти до «свого» нотаріуса та відкрити «свою» спадкову справу. Місце відкриття спадкової справи та нотаріус, який її відкриє, може бути тільки один. Тому, всі хто окрім вас претендуватиме на спадщину, змушені будуть звертатися до «вашого» нотаріуса.

У будь-якому випадку, до остаточного рішення приймати чи не приймати спадщину ви матимете ще шість місяців з дня відкриття спадщини, але з моменту подання заяви ваше право на спадщину вже буде захищено.

3. Збір документів

Усі документи, які вам знадобляться для того, щоб набути права спадщини, формально можна розділити на два типи:

А) Первинні чи базові документи.
Паспорт, ІПН, свідоцтво про смерть,  документ, що підтверджує родинний зв’язок та/або заповіт (якщо померлий його залишив). Цих документів достатньо, щоб нотаріус міг відкрити спадкову справу.
Іншими словами, вам не потрібно збирати повний пакет документів для того, щоб почати оформлювати спадщину.

Б) Правовстановлюючі документи.
Якщо ви успадковуєте майно, нотаріус має бачити документи, які підтверджують те, що померлий був власником цього майна. Наприклад, якщо ви успадковуєте квартиру, мають бути документи, які підтверджують, що померлий був власником цієї квартири, якщо ви успадковуєте автомобіль, потрібні документи, які підтверджують, що померлий був власником авто.

4. Відкриття спадкової справи

Після того як нотаріус прийняв вашу заяву про прийняття спадщини, нотаріус відкриває спадкову справу та видає вам виписку про реєстрацію спадкової справи.

Що робити далі?
Збирати правовстановлюючі документи на майно що успадковується (якщо вони ще не зібрані) та чекати на свідоцтво про право на спадщину, яке вам видасть той самий нотаріус що прийняв заяву.

Якщо ви єдиний спадкоємець і з документами померлого на право власності все гаразд, тоді особливих проблем не виникає. У разі виникнення складнощів з пошуком необхідних документів звертаємося до нотаріуса, який зможе в цьому допомогти, оскільки має на це необхідні права та доступ до держреєстрів.

У будь-якому випадку, у вас буде достатньо часу, щоб мати повну інформацію про спадщину та зібрати самостійно або за допомогою нотаріуса необхідні документи, що підтверджують право власності померлого спадкодавця на рухоме та нерухоме майно з якого складається спадщина.

5. Розподіл спадщини

Якщо спадкоємець один — питань не виникає, він одноосібно успадковує все майно.

Якщо спадкоємців два і бвльше, виникає потреба у розподілі спадщини.

Розподіл спадщини здійснюється після прийняття спадщини спадкоємцями та оформляється відповідним договором.

Учасниками угоди про поділ можуть бути лише спадкоємці, які прийняли спадщину.

Спадкоємці домовляються про свої частки і варіанти виділення майна в натурі.

Краще домовитися, ніж вирішувати цю справу у суді. Звісно, суд у будь-якому разі визначить розмір частини та порядок поділу майна, але суд — це нерви, витрачені кошти, зіпсовані стосунки… Тому бажано домовитись.

За результатами розділу нотаріус має вказати частку кожного спадкоємця у свідоцтві про право спадщину.

6. Отримання свідоцтва про право на спадщину

Через шість місяців (якщо у спадкодавця з документами на право власності на майно все гаразд), можна отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину. Нотаріус видає свідоцтво про право на спадщину кожному із спадкоємців, які мають на нього право, з визначенням їх імен та часток у спадщині.

Свідоцтво про право на спадщину це правовстановлюючий документ, який дозволяє спадкоємцю розпоряджатися успадкованим майном, тобто, продавати, обмінювати, здавати в аренду тощо.

7. Реєстрація права власності

Оформлення права власності на нерухоме майно здійснює нотаріус який разом із свідоцтвом про право на спадщину переоформить право власності з померлого (спадкодавця) на вас (спадкоємця) та видасть витяг з Державного реєстру майнових прав на нерухоме майно.

Вітаємо, з цього моменту ви повноцінний власник майна!

Етапи прийняття спадщини

Консультація нотаріуса онлайн

Важливо

  1. Спадкова справа відкривається тільки один раз.
    Це означає, що незалежно від кількості спадкоємців, тільки один із них, хто перший подав заяву, визначає місце відкриття спадкової справи та нотаріуса який буде її вести.
  2. Якщо хтось із спадкоємців вже подав заяву про прийняття спадщини.
    Спілкуватися та вирішувати спірні питання ви будете у нотаріуса який першим отримав заяву, тому краще першим подати заяву своєму, зручному для вас нотаріусу.
  3. Якщо ніхто зі спадкоємців ще не подавав заяву, почніть це робити саме зараз.
    Не очікуйте коли сплине строк прийняття спадщини або хтось інший випередить вас, це позбавить від незручностей та несподіванок.

Розрахувати вартість оформлення спадщини

КУДИ ВІДПРАВЛЯТИ РОЗРАХУНОК:
Свідоцтво про право на спадщину
Cпадкова справа
Спадщина за заповітом
Розподіл спадщини
Етапи прийняття спадщини
Спадщина за законом
Як поділити майно після смерті чоловіка жінки
Оцінка майна при вступі у спадок
Проблемні питання спадщини
Місце відкриття спадщини

КОНТАКТИ
Центр Спадкування

Київ, 01054, вул. Пирогова, 2, метро Університет
Графік роботи: 08:00-20:00

Google відгуки

Сергій Лижін
Сергій Лижін
2024-03-07
Відкривали спадкову справу у цього нотаріуса. Зручно біля метро Унверситет, дешево (до цього телефонували мабуть не менше 10 нотаріусів у всіх в 2-3 рази дорожче). Спілкування ввічливе, спочатку поговорили, дізналися документи та що робити, потім вже приїхали на все готове. Дуже вдячні!!!
Егор Панкратьев
Егор Панкратьев
2024-03-07
Хочу выразить благодарность нотариусу за профессионализм и внимательное отношение к моим вопросам. Весь процесс оформления документов был проведен четко, оперативно и с пониманием моих потребностей. Я остался доволен результатом и рекомендую услуги этого нотариуса всем, кто ищет надежного специалиста в своих юридических вопросах
алексей суханов
алексей суханов
2024-03-03
Потрібен був нотаріус для визнання права власності в порядку спадкування. Звернулися до державної нотаріальної контори і потрапили у совєцьке минуле. Дякуючи провидінню та гуглу знайшли нотаріуса поруч і як результат - швидка зустріч, вичерпна консультація, роздруківка плану дій та документів, через два тижні питання зі спадщиною було вирішене!

КОНСУЛЬТУЄ НОТАРІУС
Заслужений юрист України
Горбуров Кирил Євгенович
Міністерство юстиції України
Свідоцтво № 4845

чат
Viber
Нотаріус
оформлення спадщини
чат
Viber
Нотаріус
оформлення спадщини
Консультація нотаріуса
UK