icon
Проблемні питання спадщини

Київський міський нотаріальний округ

Збереження спадщини часто стикається з численними проблемами, які можуть змінюватися залежно від контексту, місця та зацікавлених сторін. Деякі типові проблемні питання, які часто виникають у сфері збереження спадщини.

Несвоєчасне подання заяви

Заяву слід подавати до закінчення 6 місяців з дня смерті спадкодавця. Бувають ситуації коли інші несумлінні спадкоємці можуть приховати від вас інформацію про смерть спадкодавця або державні органи та організації не сповістять вас про це. Якщо ви пропустите 6 місяців, потрібно буде відновлювати свої права через суд.

Непорядні родичі та негідні спадкоємці

Із випадків негідної поведінки спадкоємців та родичів можна зібрати велику енциклопедію.
Дивують метаморфози із близькими людьми, коли доходить до поділу спадщини:

  • від вас можуть просто приховати те, що має місце заповіт на вашу користь
  • вас можуть запевняти що не мають претензій на спадщину і водночас тишком-нишком подати заяву нотаріусу
  • ви довго доглядали лежачого хвору людину, а на спадок претендують ті, хто навіть жодного разу його не відвідав
  • на сімейній раді родичі на словах домовилися про розподіл спадщини, але хтось оформив все на себе
  • один із спадкоємців свідомо створює умови, що не дозволяють іншим спадкоємцям отримати спадщину
  • ви прийняли спадщину, а через деякий час з’являється родич, про який ніхто не знав і вимагає свою частку

"Неправильний" нотаріус

Оформлювати спадщину мають право будь-які нотаріуси (державні та приватні), але не всякий нотаріус береться за відкриття спадкової справи, мотивуючи це відсутністю документів.

Головне — нотаріуса, який веде спадкову справу, ви вибираєте один раз і не маєте можливості його замінити.

Має місце розхожа думка що державний нотаріус дешевший за приватного, але це далеко не завжди так:

  • Багато державних нотаріусів які професійно займалися спадщиною стали приватними.
  • За заподіяння шкоди клієнту приватний нотаріус несе відповідальність своїм особистим майном і кар’єрою, а за державного нотаріуса відповідає держава (позиватися доведеться до міністерства юстиції).
  • Вартість та якість послуг приватного нотаріуса можна вибирати, а з державними це неможливо.

Помилкові уявлення про свою частку у спадку

Найчастіша помилка спадкоємця думати: “Ми жили разом, тут все моє” і дуже неприємно раптом дізнатися, що претенденти на ваше майно є і переховувалися за термінами спадкоємці першої, другої тощо черги, або спадкоємці з обов’язковою часткою у успадкованому майні. Нерідкі ситуації, коли навіть отримавши права на спадщину, доводиться через деякий час брати участь у судових процесах ініційованих спадкоємцями про існування яких ніхто не знав і навіть не підозрював, що вони мають місце і право претендувати на ваше майно.

Спадкоємець знає не все про майно що успадковує

Люди не завжди знають, на що вони мають право претендувати, а це крім класичної трійки “квартира-дача-машина” можуть бути грошові вклади в комерційному банку, на ощадній книжці, гроші на депозитних рахунках, кредитних картках, не банківських фінансових організаціях, стипендія, пенсія, аліменти, соціальні виплати, відшкодування збитків, моральної шкоди, неустойки, відрахування за публікації чи авторські винагороди, коштовності, художні твори, антикваріат та ін.

З іншого боку, успадковуючи щось, ви успадкуєте не лише права, а й обов’язки.
Так наприклад успадковуючи квартиру, ви можете успадкувати не виплачену іпотеку, кредит або борги по цій квартирі.
Непоодинокі випадки, коли посередині процедури оформлення “будиночка в селі”, що залишився у спадок, спадкоємець раптом розуміє що йому дешевше було б відмовитися від спадщини, тому що за вже витрачені гроші і час цей будинок не продати, а жити він там не буде.

При цьому слід пам’ятати, що не можна прийняти лише “вигідну” частину спадщини, а від невигідних кредитів та зобов’язань відмовитися. Потрібно або приймати всю спадщину або від усього відмовлятися.

Тому перед прийомом спадщини краще зібрати інформацію про всю спадкову масу – про все рухоме, нерухоме майно та кошти на які ви можете претендувати, а також про зобов’язання, що залишилися після спадкодавця.

Відсутність, непридатність чи втрата документів

На етапі відкриття та в процесі ведення спадкової справи нотаріусу знадобляться різні документи: від тих, що підтверджують факт смерті спадкодавця та доводять факт спорідненості до померлого, до тих, що дають підстави претендувати на спадщину та визначають склад, обсяг та розмір спадщини.

Так, наприклад, неможливо прийняти у спадок нерухомість, якщо вона не була оформлена на померлого відповідно до законодавства. Відсутність таких документів може спричинити втрату спадщини.

Інша часта проблема — помилки, описки, друкарські помилки або старість документів.
“Людині властиво помилятися”, у тому числі і паспортисткам і співробітникам РАГСів та іншим посадовим особам, які в силу обов’язків вписують або вдруковують у документи Прізвище Ім’я та По батькові, місце народження та прописки, інші дані за якими можна ідентифікувати людину. Помилки такого роду в паспортах та свідоцтвах про народження не рідкість. Особливо багато непорозумінь із перекладом прізвищ між російською та українською мовами. Як наслідок – неможливість оформлення спадщини без відповідних виправлень.

Залежно від того, у якому документі має місце помилка, питання вирішується або шляхом подання спеціальної заяви, або через суд. Крім того, старі документи бувають настільки старими, що не приймаються до розгляду.

Нестача часу та кваліфікації

“Паперової роботи” буде багато і найчастіше якихось документів або нема, або їх просто неможливо знайти (невідомо де їх зберігав померлий). Виникає необхідність відновлювати втрачені документи, надсилати запити до архівів, отримувати дублікати. Якщо у вас є робота, то витрати часу на цю паперову тяганину можуть створити проблему.

Відсутність доказів спільного проживання

Люди, які проживають зі спадкодавцем в одній квартирі все життя навіть не замислюються про те, що юридично не підтверджений факт спільного проживання може призвести до втрати права на спадщину. Особливо це поширене в сім’ях, які намагалися оптимізувати питання пов’язані з приватизацією житла, або прискорити отримання муніципального житла шляхом маніпулювання пропискою членів сім’ї. В результаті виходило так, що фактично люди проживають спільно, а юридично прописані у різних місцях.

Проблемні питання спадщини

Консультація нотаріуса онлайн

Важливо

  1. Спадкова справа відкривається тільки один раз.
    Той із спадкоємців хто перший подав заяву, визначає місце відкриття спадкової справи та нотаріуса який буде її вести.
  2. Якщо хтось із спадкоємців вже подав заяву про прийняття спадщини.
    Спілкуватися та вирішувати спірні питання ви будете у нотаріуса який першим отримав заяву (краще першим подати заяву своєму нотаріусу).
  3. Якщо ніхто зі спадкоємців ще не подавав заяву, почніть це робити саме зараз.
    Не очікуйте коли сплине строк прийняття спадщини або хтось випередить вас, це позбавить від незручностей та несподіванок.

Розрахувати вартість оформлення спадщини

КУДИ ВІДПРАВЛЯТИ РОЗРАХУНОК:
Оцінка майна при вступі у спадок
Розподіл спадщини
Cпадкова справа
Спадщина за законом
Свідоцтво про право на спадщину
Проблемні питання спадщини
Заява про прийняття спадщини
Етапи прийняття спадщини
Спадщина за заповітом
Як поділити майно після смерті чоловіка жінки

КОНТАКТИ
Центр Спадкування

Київ, 01054, вул. Пирогова, 2, метро Університет
Графік роботи: 08:00-20:00

Google відгуки

Сергій Лижін
Сергій Лижін
2024-03-07
Відкривали спадкову справу у цього нотаріуса. Зручно біля метро Унверситет, дешево (до цього телефонували мабуть не менше 10 нотаріусів у всіх в 2-3 рази дорожче). Спілкування ввічливе, спочатку поговорили, дізналися документи та що робити, потім вже приїхали на все готове. Дуже вдячні!!!
Егор Панкратьев
Егор Панкратьев
2024-03-07
Хочу выразить благодарность нотариусу за профессионализм и внимательное отношение к моим вопросам. Весь процесс оформления документов был проведен четко, оперативно и с пониманием моих потребностей. Я остался доволен результатом и рекомендую услуги этого нотариуса всем, кто ищет надежного специалиста в своих юридических вопросах
алексей суханов
алексей суханов
2024-03-03
Потрібен був нотаріус для визнання права власності в порядку спадкування. Звернулися до державної нотаріальної контори і потрапили у совєцьке минуле. Дякуючи провидінню та гуглу знайшли нотаріуса поруч і як результат - швидка зустріч, вичерпна консультація, роздруківка плану дій та документів, через два тижні питання зі спадщиною було вирішене!

КОНСУЛЬТУЄ НОТАРІУС
Заслужений юрист України
Горбуров Кирил Євгенович
Міністерство юстиції України
Свідоцтво № 4845

чат
Viber
Нотаріус
оформлення спадщини
чат
Viber
Нотаріус
оформлення спадщини
Консультація нотаріуса
UK